Автоматизація

про автоматизацію за допомогою комп’ютера

Автоматизація - один з напрямів науково-технічного прогресу, спрямований на застосування саморегульованих технічних засобів, економіко-математичних методів і систем керування, що звільняють людину від участі в процесах.
Мета автоматизації — підвищення продуктивності праці, поліпшення якості продукції, оптимізація управління, усунення людського чинника.

Більшість робочих процесів є (можуть бути) стандартизовані та добре вичені та описані. Це дозволяє цілком чи частково перекласти їх виконання на Машину, яка гарантує однаковий результат роботи незалежно від кількості повторів. Однаковий результат - це однакова якість, яку ви можете гарантувати. В той же час машина не захищена трудовим кодексом і її можна та потрібно експлуатувати цілодобово, гарантуючи їй лише сприятливі умови для існування (інтернет та електроживлення. Перше не обов’язково).

Чи багато ви знайдете людей, що зможуть конкурувати з машиною у виконанні рутинної роботи? ;)

Сучасні технології пропонують два варіанти розумної машини - для багатих і для бідних.

По-богатому: Штучний інтелект (ШІ)

Спроби навчити Машину думати як людина, тривають вже півстоліття, складність полягає в тому, що ми самі не розуміємо як працюємо). Повних алгоритмів не існує, але в певних напрямках маємо результати. Наприклад:

- розпізнавання облич та прийняття рішення про довіру цій людині (страхування, банки);
- автопілот в транспортних засобах (для літаків це вже нормальна практика, а для авто все тільки починається);
- електронні перекладачі (Google);
- спам-фільтри;
- електронні ігри..

Розробка триває, найбільші ІТ-корпорації вкладають значні суми і перелік успішних застосувань постійно зростає. Повторити це вдома не реально..

Бюджетненько: Експертні системи (ЕС)

Штучний інтелект для бідних). Це комп’ютерна програма, що на основі отриманих данних та алгоритмів, що підготував експерт, виконує певну роботу чи підказує шляхи вирішення задачі НеЕксперту. Таке собі тиражування експертів..
Експертні системи широко розповсюдженні, з ними ми стикаємось постійно в побуті та в роботі.

Грубо про ЕС - це "захист від дурня" в навколокомп’ютерному світі і економія на експертах. Замість винаймати експерта - тепер достатньо одноразово оцифрувати експертні знання та навчити грамотну (що вміє читати та розуміти прочитане) людину користуватися цією програмою. І тепер грамотна людина + експертна система в деяких, ідеально в більшості, випадках не будуть відрізнятися по результатам роботи від експерта.

Для сільськоо іт-шника штучний інтелект, звичайно, недоступний (= неоптимальний), але я цілком можу використовувати силу експертних систем. Самописні та стандартні вони вже не один рік автоматизують мою роботу, даючи мені вільний час на інші справи.

Далі буде!