Linux

про улюблену ОСь

- Та що ви всі заладили за цей Лінукс? - почув я від наділеного владою начальника, коли презентував власне (обгрунтоване) бачення на оперативну оптимізацію системи зв"язку в немаленькій державній компанії, до якої був відряджений рідним військоматом.

І справді, чому Linux?

Лі́нукс (англ. Linux, повна назва — GNU/Linux) — загальна назва UNIX-подібних операційних систем на основі однойменного ядра. Це один із найвидатніших прикладів розробки вільного (free) та відкритого (з відкритим кодом, open source) програмного забезпечення (software).

1. Безкоштовно

Тому що опенсорс. не потрібно платити ні за саму ОС, ні за програмне забезпечення для неї.

2. Універсально

ОС можна використовувати і на персональному комп"ютері і на сервері. Діапазон обладнання, що підтримується, може включати допотопні машини.

Все це завдяки модульній ідеології системи. Вона (ОС) складається з ядра, системних бібліотек, прикладних програм, які теж в свою чергу складаються зі загальних бібліотек. Цими бібліотеками можна вільно оперувати, добавляючи чи видаляючи їх з системи за потребою

3. Просто

Вибрав підходящий дистрибутив (з сотень наявних).
Встановив на диск чи просто завантажив систему в пам"ять ПК (liveCD) і ти маєш працездатну систему з більшістю необхідних програм (драйверами, браузером, текстовий редактор, аудіо та відеоплейер, переглядач малюнків/фото і т.п.). Доустановка необхідних програм, при наявності доступу до мережі Інтернет, виконується з репозитарію розробника дистрибутива однією командою (наприклад, apt-get install super=puper-software).

4. Безпечно

Простий користувач обмежений в праві змінювати системні налаштування з моменту установки ОС. Це дозволено лише адміністратору системи.

"З коробки" все програмне забезпечення завантажується з репозитарію розробника, який, теоретично, гарантує відсутність шкідників. Якщо ж ваша паранойя не дає вам спокою - до ваших послуг вихідний код всього ПЗ, включаючи операційну систему. Перевіряйте та збирайте систему самостійно з сирців та з гарантією якості та безпеки.

Саме свобода вибору ПЗ робить любу *nix систему унікальною і нецікавою для розробки під них вірусних програм, тому про існування антивірусного ПЗ можна забути.

5. Контрольовано

Система з "коробки" документує свою роботу та може відслідковувати роботу користувачів. Читайте логи, робіть висновки.

6. Мережева ОС

Відпочатку система була мережевою, тому підтримка мережевих сервісів на висоті, як і їх захищеність.

Обслуговування системи можна та потрібно вести дистанційно з робочого місця адміністратора.

7. Автоматизованість

Система має безліч шляхів для автоматизації всіх процесів від установки ПЗ до його обслуговування, збору та аналізу даних і т.п.

8. Документованість

За останні десять років дистрибутиви та окремі програми чи рішення були гарно документовані виробниками та спільнотою користувачів. Поширені рішення мають активні спільноти в соцмережах та тематичні форуми, де завжди можна отримати пораду та відповідь на розумні питання..

Читаєм букварь, робим практичні кроки, насолоджуємось результатом..

9. Функціональність

Варіанти дистрибутивів включають як збірки програмного забезпечення для широкого загалу, так і спеціалізовані рішення, оптимізовані під певні задачі. Тому у вас є вибір - взяти загальне рішення та налаштувати під свої потреби, чи взяти спеціалізоване рішення і відразу вирішити свої специфічні потреби, як то організацію телефонного зв"язку з Trixbox/Elastix, моніторингу мережевого обладнання з FAN, відеонагляду з _забув_назву_але_ви_можете_погуглить.

Якщо коротко, то на даний момент за допомогою лінукса та певного периферійного обладнання можна отримати недорогий аналог залізного коштовного рішення. Наприклад,  gsm-voip шлюз (приблизно $100 за SIM-ку) з 3G USB модема за $30 чи безкоштовний багатоканальний(!) шлюз для дзвінків між мережами Skype та SIP.

Недоліки Лінукса

слабка підтримка комп"ютерної периферії, не всі виробники готують драйвери для свого обладнання під дану ОС. Тому, щоб периферія запрацювала на повну силу, можливо, доведеться попрацювать з гуглом. Але, якщо ви їх потоваришуєте (Лінукс та периферію), то у вас з"явиться шанс робити нестандартні речі, наприклад автоматично роздруковувати на принтері повідомлення з певних джерел.. 

Якщо експлуатація десктопної системи доволі проста та інтуітивна і мало чим відрізняється від віндових аналогів, то адміністрування вимагає більш глибоких знань та бажання вчитися, але й винагороджує знаннями, що дозволяють занедорого автоматизувати все навколо, наприклад створити свій розумний дім..

При такій кількості переваг, що економлять значні кошти, нечисленні недоліки не можуть бути причиною не викорисовувати опенсорс і Лінукс, як його найкращого представника.

Будь розумний - користуйся Лінукс!