Енергоефективність по-сільському

сторі про утеплення будинку

Результат (на 2016р):

- рівень комфорту підвищено в кілька разів
- потреба в газі знижена вдвоє
- альтернативне джерело тепла - дрова, вугілля та інші твердопаливні елементи
- будинок більш-меньшь енергоефективний (до -10 градусів ще можна тримати газовий котел на мінімальних обертах, але з включеним насосом)
- затрачено відносно невеликі кошти (завдяки тривалій теоретичній підготовці та рукам, які не для скуки). Якби не був піонером з утеплення, то міг би дочекатися "теплих" кредитів від держави..

Роботи продолжуються..

Початкові дані (на 2011р.)

- приватний цегляний будинок (т.н. 2 цегли з повітряною прослойкою);
- побудований руками батька в радянські часи за радянськмим технологіями з врахуванням радянських цін на газ;
- вікна дерев’яні подвійні негерметичні;
- опалення - більш-меньш ефективний газовий котел з простою автоматикою (запальник, вмикається на визначену температуру води в системі), водяна система з чугунними радіаторами, насос для розгону води по системі.
- батьки в економному режимі (напівхолодний дім) зпалювали близько 2500 кубометрів газу на рік.

Рік перший (2011)

Часу на розкачку було мало - нова робота, хвороба батька, город, поточні ремонти. Тому збирався обійтись малою кров’ю - зашпаклювати вікна: дерев’яні рами за 30 років розсохлись з південної сторони будинку та частково згнили з північної.

Прямих протягів звичайно позбувся, але з настанням холодів від них відчутно віяло холодом. Варіант з заміною не викликав сумніву.

Рік другий (2012)

Варіантів апгрейду вікон на периферії небагато, тому зупинився на металопласті: 4-камерний профіль, 2-камерний склопакет з енергозберігаючим покриттям. Встановлення довірив майстрам і правильно зробив. 8 вікон вони встановили за кілька годин (з акуратним демонтажем старих - пішли на теплицю).

Витрати: близько 1кілобакса за 8 вікон.

Зима 2012-13 показала ефективність встановлення металопластикових вікон - розхід газу знизився до 2200 куб.м. газу. В будинку стало значно тепліше і затишніше, але.. Столичне тіло відчуло подихи холоду вже від стін..

Рік третій (2013)

Вивчивши теорію, проаналізувавши свої можливості, зупинився на зовнішньому утепленні стін пінопластом.
Площа стін склала близько 90 кв.м. Стіни за радянською традицією були прикрашені цегляними узорами.
Технологія утеплення проста: намазав лист пінопласту клеєм та прикладай до стіни, тому всю роботу вирішив робити самотужки під час відпустки.
З інструменту були лише зубило та молот, тому узори лише частково оптимізував, а далі все заклеїв 40мм листами пінопласту (висота узорів).

За відпустку встиг утеплити лише стіни, для утеплення фундаменту пінопласт не підходить (кури полюбляють його на обід), а фронтони ще будуть змінюватись.
Витрати: близько пів кілобакса на матеріали.

Даний крок дав найбільш відчуваний ефект - будинок став меньше втрачати тепло, перепади температур всередині стали плавніші, волога в кутках зникла.
Потреба в газі знизилась до 1500 кубометрів на рік.

Але зима також показала, что 4 см. пінопласта замало при температурі на дворі нижче -10 градусів. Добре, що в наших краях такі температури рідкість останнім часом.
А тим часом ніжне тіло визначило потребу в утепленні фундаменту (поки обійшовся тапками - дешево і сердито)..

Рік четвертий (2014)

Не терплю залежності від когось/чогось, а тим більше від ігр влади з цінами на газ та електроенергію. З другим поки проблем немає, помірно споживаю. А над альтернативою газу замислився.
Так як на прибудинковій території назбиралась достатня кількість обрізків дерев-кущів, які тупо зпалити в піонерському багатті не піднімалась рука, то альтернатива знайшлась відразу.

Мріяв про камін, але логіка вибрала твердопаливний котел, який інтегрується з наявною водяною системою опалення. Зупинився на варіанті твердопаливного котла з варочною поверхнею «ProTech ТТП-15» - просто в експлуатації, дешево і універсально. Якщо відкрити дверцю, то можна полюбоватися живим полум'ям. А ще в ньому є можливість регулювати тягу - що додатково підвищує ККД.

Паралельно були замінені вхідні двері, та укладена мінвата на горищі (підготовка до мансарди), що також знизило втрати тепла.

Потреба в газі знизилась до 1000 куб.метрів за сезон + дрова. Опалення ведеться в режимі:
- газ цілодобово (при низьких температурах на дворі - від 7 град.тепла і нижче) в черговому режимі на мінімальних обертах (вода в системі на рівні 40 градусів);
- дрова використовуються ввечері для "розгону" перед сном: 1-2 закладки.

Кількість дров’яних закладок залежить від якості палива. Обрізки гілок прогорають швидко, тепла виділяють мало (максимум нагріву води в системі - 70градусів), підходять лише для розтопки та в осінній/весняний періоди. Останні роки купував машину дубових обрізок (відходи з виготовлення паркетної дошки) - вода в системі закипає (100град.), потрібно слідкувати..

Рік п'ятий та шостий (2015-2016)

Планував прибудову навіса-гаража для авто, перебудову горища в мансарду, погратися з сонячними колекторами.. Але країна воює, і я не зміг відмовитися від пропозиції провести цей рік в дружніх армійських рядах. По дЄмбЄлю встиг трохи просунутися по мансарді (рання зима рано загнала в тепле приміщення).

Все що не робиться - на краще. Будинок за цей рік теплішим не став, але вартість енергоносіїв для моєї родини знизилась. Захищати Батьківщину - почесно та вигідно!

Для інформації зима з 15 на 16 рік зпалила лише 600куб.м.газу завдяки якісним дровам (дубові обрізки). Обійшлись без субсидій та пільг, але й ціна на газ була вдвоє нижча.

Що далі?

Потреба в газі знижена, але не знята. Цілодобово опалюватися дровами можливо, але незручно з моїм типом котла (мала топка, низький ККД, короткий цикл) та наявними пільгами/субсидіями від держави. Є бажання добудувати баньку-котельню з піролізником та великим теплоакумулятором. Хочеться сонячний колектор..

Але більш оптимальними варіантами є:
- утеплення фундаменту - потрібно знайти недорогий неїстівний для кур матеріал типу базальтових плит;
- збільшити товщину утеплювача на стінах жилих кімнат (до 100мм)
- північну сторону будинку додатково утеплити гаражем для авто
- закінчити мансарду та утеплити фронтони
- почати використовувати сонячну енергію: для нагріву води для побутових потреб, для сушки овочів/фруктів, далі, зі збільшенням досвіду, - для нагріву плануємого теплоакумулятора в системі опалення будинку..

Апдейт на 2021