Бердичівщина

Коротка хронологія подій навколо Бердичева (чорновик)

Бердичівщина в історії постійно стояла на кордоні країн, воєводств, губерній, областей..

Княжа доба

Болохівські землі - територіальне, політичне та економічне утворення 12-13 ст. Офіційно доведено, що включала землі західніше сучасного Бердичева поблизу Любара.
Досліджене Райківецьке городище того періоду мала схожу долю, але його не пов'язано до Болохівщини..

Опис тогочасного житла та характеру життя-буття (тодо)..

Бердичів в складі Речі Посполитої

Бердичів - довгий час приватна власність.

1546 року, в акті розмежування земель між Литовсько-Руською державою і Польщею, Бердичів згадується як власність магнатів Тишкевичів (Василя) і по ньому проходив поділ(?)..

Після Люблінської унії (1569 рік) Житомирщина (і Бердичів) відійшов до Польщі. В складі Речі Посполитої Бердичів відносився до Житомирського повіту Кийовського воєводства.

1627 року Януш Тишкевич, на честь звільнення з турецького полону, побудував замок, який пізніше подарував католицькій церкві під монастир-фортецю.
Бердичів вже числиться містечком.

1648-54 Хмельниччина. Поляків прогнали, Бердичів відійшов до Києвського полку України-Гетьманщини.. Ненадовго. Далі почався заміс: Польща, Московія, Татари/Турки, козаки то на одній, то на іншій стороні.. і закінчилося це Руїною, спустошеними обезлюдненими землями..
Тривала ця непевненність до початку 18 століття, коли і почалося відновлення та нове заселення краю..

Переселенці – це завжди активні люди, які не дозволяють знущання над собою.
В 1702-1704 рр. народне повстання Семена Палія та Самуся, які 1703 року розбили під Бердичевом польсько-шляхетське військо.

Далі часи Івана Мазепи - князя Священної Римської Імперії ;), Російсько-Шведська війна, Полтавська битва..
Московщина дійшла до території сучасної Молдови, де в 1710 була розбита, а Петро 1?? був полонений..

З середини XVIII ст. власником містечка і навколишніх сіл став магнат Радзівілл. Семенівка, Гришківці, Бистрик та ще пара сіл ще років 100 належали Радзивілам. Великі Нізгурці, наче, в 1771 були ними продані/заставлені (в подальшому В.Нізгурці згадуються, як осередок життя шляхти та духовенства. Село розділене між шляхтичами.. )..

1765 року Бердичеву надане право щороку проводити десять ярмарків. Сюди з'їжджалися купці з Галичини, Королівства Пруссія, Османській імперії, Австрії, Києва, Чернігова й Москви..
Обози розміщувалися аж на полях прилеглих сіл..
Економічне зростання..

1760-70-ті Барська конфедерація повстала проти Польського короля, далі Коліївщина і на завершення – чума.. Багато родин вимерло, майно пішло до Двору-Скарбу та на сплату податків, “халупу москалі розібрали/спалили”, виживші без двору подались в Коморне (наче, гуртожиток)..

Маємо Актову книгу 1790 за Житомирський повіт, куди ми входили. Бердичів складається з 821 Диму (555 жидівських, 117 селянських, 30 шляхти). Махновка - лише 198 дими..
За 1790 також маємо Реєстр прихожан Католицької та Унійної церков - зручні посімейні/подворові списки..

в складі Російської Імперії

З 1793, Другого поділу Речі Посполитої, Бердичів переходить у склад Російської імперії. Хоча російська армії на цих теренах як мінімум з 1767 – розгрому Барської конфедерації, а потім і Коліївщини. Семенівка та Великі Нізгурці відносяться до Житомирського повіту Волинської єпархії та губернії, Іванківці – до Махнівського повіту Києвської губернії..

Народ весь приписаний до уніатської церкви. Або католицької..

з 1800 маємо метричні книги та сповідальні розписи по сільським вже православним церквам. Нарід починає звикатися з новими зросійщеними прізвищами-прізвиськами..

1812 Наполеонівські війни. Не відчуваються в житті селян, хоча пишуть, що Франція скупила всіх коней на продажу яких Бердичів спеціалізувався.. Власник Іванковець, Журавський як раз і розводив коней..

1820-21 Імперія впорядковує мапи губерній. Цікавинки про дорожню мережу початку 19ст.

1831 Польське повстання. Кілька родин Семенівки змінили прізвища – Лапінські та Крошенські. Совпадєніє?)

1835 – Семенівська церква святого євангеліста Апостола Луки стає приписною до церкви с.В.Низгірцці. Зручно, єдиний документооборот, 2в1.. )

1837 - виходить книга "Записки русскаго путешественника Глаголева 1823-27", де є опис вражень від Києва, Житомира і, навіть, Бердичева, імперська пропаганда та свіжоспечена офіційна історія Государства Російского ;)

Торгові війни. Житомир, як столиця Волинської губернії та місто державної власності намагалося відтягти гроші з приватного успішного Бердичева. Кляузи доходили до Петербурга..
Переміг Бердичів - в1844 році Бердичів включено до Махнівського повіту Київської губернії, разом з Семенівкою та В.Нізгурцями. Зручно, ЦДІАК і familySearch першими виклали онлайн метричні книги та інші генеалогічні джерела..

1846 після руйнівної пожежі в Махнівці Бердичів стає повітовим містом.
Села відносяться до новоствореної(?) Пузирецької волості..

1853 – Кримська? війна..

1897 – Перший Імперський перепис населення. Зручно. Маємо списки сіл. Перепис В.Нізгурців втрачено, але зберігся волосний посімейний список села за 1909, що ще краще..

1904-5 Російсько-Японська війна, Буржуазна революція в Росії..

1910-1913 Столипинські реформи, в ході яких частина селян переселюють в Сибір та Казахстан..

1914-1917 Перша Світова війна мільйонами жертв привела до краху кілька імперій, в тому числі і Російську.. Посімейні списки тих часів мають записи про призов на військову службу: “призван на воинскую службу в 1914 за 1915год”, російський ресурс gwar має більш детальну інформацію про долю цих людей..

УНР. Визвольні змагання

1917-1921 Визвольні змагання. УНР, більшовики, поляки..

Весна 1919. Українські Січові стрільці ведуть бойові дії з більшовиками за Бердичів.
З перемінним успіхом. Але більшовики в результаті перемагають..
Перед Універмагом Бердичева до 2022? була розташована братська могила загиблих в тих боях більшовиків..

кінець квітня 1920 - польські війська вибивають більшовиків з Бердичева.
5 травня 1920 - спільний парад військ Польщі та УНР в Бердичеві. Зустріч Пілсудського та Петлюри..
6 травня 1920 Українсько-Польські сили вже звільнили Київ..

Далі стрімка контратака більшовиків, які вже на вересень вийшли під Варшаву.
Хоча загроза для Польщі і була ліквідована, більшовики відкинуті, але Ризький довогір 18.03.1921 санкціонував поділ українських та білоруських земель між Польщею та совєцкой Росією..

в складі СССР

1924-25 газета “” описує життя Бердичівщини – комнезами, хати-читальні, боротьбу з буржуазним і своїм несвідомим елементом. Яскраві дописи сількорів та робкорів..

1933 Голодомор. Мартиролог з померлими від голоду. “Мої” села обійшлись легко, завдяки близькості міста!?

1941 визволення від комуняцько-жидівської окупації/німецька окупація. Онлайн є газета часів “Вільної України” в складі Німецького Рейху “Нова доба”. Українською. Про Збройні Сили України, нову українську школу і визволення українців від більшовицької неволі..

Цікаво спостерігати хронологію відновлення економіки, плани на майбутнє і поступове посилення покарань за разгійдяйство, п’янство і шкідництво – не хотів і тоді народ системно працювати..

Бердичів звільнено від німців/окуповано Совєтами на початку грудня 1943, наступні 2 місяці була проведена масова мобілізація всіх чоловіків, що залишалися на території. Більшість з них загинула в найближчі півроку.
“Книга пам’яті” дає список населення району, що загинули в лавах Червоної Армії..
Російські ресурси типу “Пам’ять народа” є чудовим джерелом дізнатися про бойовий шлях предка-червоноармійця через оригінали документів..